لاغری سریع

لاغری سریع

لاغری سریع آرزوی خیلی از ماست. با پیروی از این قوانین غذایی ساده با احساس سیری بیشتر سریع‌تر وزن کم می‌کنید.
بدنتان برای انجام فعالیت بدنی نیازمند سوخت است و منبع این سوخت هم غذاست. به همین دلیل برخی افراد با شروع فعالیت بدنی احساس گرسنگی می‌کنند بنابراین اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید، آشنایی با غذاهای سالم و سیرکننده می‌تواند برطرف‌کننده این مشکل باشد.
رژیم غذایی متداول بیشتر مردم، سرشار از قندهای ساده و تصفیه شده مانند آردهای سفید، برنج، ماکارونی، نوشابه‌ها و دیگر نوشیدنی‌های شیرین است. این کربوهیدرات‌های ساده فقیر از فیبر به سرعت در بدن متابولیزه می‌شوند. (فیبر در کربوهیدرات‌های پیچیده مانند میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل وجود دارد.)
این سرعت بالای متابولیزم باعث افزایش سطح انسولین شده و در نهایت باعث افت قند خون می‌شود که شرایط را برای ورزش کردن دشوار می‌سازد و از طرفی افت قند خون باعث احساس گرسنگی و تمایل بیشتر فرد برای خوردن می‌شود.
با وارد کردن این ۶ عامل در برنامه غذایی خود و برطرف کردن این حالت، مانع از آن شوید که بعد از سوزاندن کالری، کالری بیشتری دریافت کنید.

۱. فیبر

برای لاغری سریع روزانه حداقل 20 گرم فیبر از غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات دریافت کنید. فیبر کمکتان می‌کند تا مدت طولانی‌تری سیر باشید. بنابراین فیبر بیشترین فایده را برای افرادی که در تلاش برای کاهش وزن هستند، دارد.
مطالعه‌ای در دانشگاه Brigham Young نشان داد زنانی که فیبر بیشتری می‌خورند، به طور معنی‌داری ریسک افزایش وزن و چربی‌شان کاهش می‌یابد. هر گرم فیبر مصرفی با 250 گرم وزن کمتر مرتبط است. برخی از مطالعات هم معتقدند دریافت فیبر بیشتر منجر به کاهش کالری دریافتی در طول روز می‌شود.

۲. کلسیم و ویتامین D

روزانه سه سهم از منابع غنی کلسیم و ویتامین D دریافت کنید تا به لاغری سریع دست پیدا کنید. این مواد مغذی بیشتر در غذاها همراه یکدیگر به خصوص در لبنیات وجود دارند.
کلسیم و ویتامین D در بدن با همدیگر کار می‌کنند از وظایف اصلی‍‌‌‌شان هم می‌توان به تقویت و استحکام استخوانها اشاره کرد. همچنین طبق نظر برخی مطالعات این مواد مغذی با کمک به انقباض ماهیچه‌ها در کاهش وزن موفق موثرند. لبنیات و جانشین‌هایش اصلی‌ترین منبع غذایی کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی هستند. مطالعه‌ای در دانشگاه Johns Hopkins Bloomberg نشان داد افرادی که طبق مقدار موردنیازشان 3 بار در روز محصولات لبنی دریافت می‌کنند در مقایسه با افرادی که مقدار کمتری مصرف می‌کنند، چربی شکمی و وزن کمتری دارند.
از طرفی ویتامین D خود به تنهایی در کنترل وزن نقش ویژه‌ای دارد.
ویتامین D ویتامینی محلول در چربی است بنابراین با افزایش چربی بدن، با محبوس شدن در سلول‌های چربی از انجام وظایف خود باز می‌ماند بنابراین بدن دچار علایم کمبود ویتامین D می‌شود.
کمبود ویتامین D هم موجب اختلال در عملکرد هورمون لپتین می‌شود. هورمونی که در اعلام احساس سیری در مغز نقش دارد. بنابراین اختلال در عملکرد لپتین باعث عدم احساس سیری و احتمالا پرخوری بیشتر می‌شود.
علاوه بر این نقش‌ها، ویتامین D در پیشگیری از بیماری‌های قلبی، کاهش حافظه و حتی بیماری‌های مزمن موثر است. به همین دلیل مطالعات اخیر توصیه به مصرف مکمل ویتامین D دارند به خصوص با افزایش سن که سنتز ویتامین D توسط پوست کاهش می‌یابد.
میزان توصیه شده دریافت روزانه کلسیم
مردان و زنان 50 – 19 ساله: 1000 میلی‌گرم
مردان و زنان 51< : 1200 میلی گرم
میزان توصیه شده دریافت روزانه ویتامین D
مردان و زنان 50 – 19 ساله: IU200
مردان و زنان 70 – 51 ساله: IU400
مردان و زنان بالای 71 سال: IU600

۳. چربی‌های خوب

منظور از چربی‌های خوب، چربی‌های حاوی اسیدهای چرب غیراشباع با یک باند دوگانه (MUFA) و اسیدهای چرب امگا- 3 است که در مغزدانه‌ها، روغن‌های مایع، آووکادو، بعضی از ماهی‌ها و حتی شکلات یافت می‌شوند. روزانه 3 – 4 سهم از چربی‌های خوب را در برنامه غذایی روزانه‌تان بگنجانید.
مطالعه‌ای در مجله Appetite نشان داد که چربی‌های خوب علاوه بر فوایدشان در سلامت قلب، در احساس سیری طولانی‌تر بعد از خوردن وعده غذایی هم موثر هستند. شرکت‌کنندگان این مطالعه که دریافت بالایی از اسیدهای چرب امگا – 3 (بیشتر از 1300 میلی گرم در روز چه از غذاها یا از مکمل‌ها) داشتند، در مقایسه با افرادی که کمتر از 260 میلی گرم در روز دریافت کردند، احساس گرسنگی کمتری 2 ساعت بعد از خوردن وعده غذایی داشتند. احساس گرسنگی کمتر هم به معنی هوس ریزه‌خواری کمتر و کنترل بیشتر بر کالری دریافتی روزانه است.
مطالعات ویژه‌ای هم در مورد گردو یکی از بهترین منابع MUFA انجام شده است. یکی از مطالعات به مقایسه دو گروه افراد شرکت‌کننده، یک گروه دریافت‌کننده گردو و گروه دوم بدون مصرف گردو پرداخته است. هر دو گروه رژیم کم چربی داشتند و روزانه کالری یکسانی دریافت می‌کردند. در 6 شش ماه اول پیگیری مطالعه هر دو گروه میزان مشابهی وزن کم کردند اما با طولانی شدن پیگیری در شش ماه دوم مطالعه شرکت‌کنندگان مصرف‌کننده گردو در ادامه کاهش وزن و چربی بدن خود موفق‌تر بودند در حالی که گروه دوم با اینکه رژیم‌شان را ادامه می‌دادند، به ایست وزنی رسیده بودند.

۴. پروتئین

برای دستیابی به لاغری سریع روزانه سه سهم پروتئین کم چرب مانند ماهی، ماکیان، گوشت راسته گاو در برنامه غذایی روزانه خود داشته باشید.
علاوه بر اینکه پروتئین یکی از درشت مغذی‌های ضروری برای بدن است باعث احساس سیری طولانی مدت نیز می‌شود. این نکته می‌تواند برای افرادی که در تلاش برای کاهش وزن هستند مفید باشد.
مطالعه‌ای در سال 2009 نشان داد افرادی که صبحانه‌ی پرکالری می‌خورند در مقایسه با افرادی که صبحانه‌ی کم پروتئین دریافت می‌کنند، احساس سیری بیشتری دارند و در وعده ناهار خود نیز کالری کمتری دریافت می‌کنند.

۵. آب

مطالعات مرکز تحقیقات پیشگیری Stanford نشان داد که آب با 2 روش در لاغری سریع موثر است.
1- نوشیدن آب زیاد (حداقل 4 لیوان در روز) منجر به کاهش دو و نیم کیلوگرم وزن در سال می‌شود. چون آب مقدار انرژی که بدن می‌سوزاند را افزایش می‌دهد.
2- جایگزین کردن آب با نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه‌ها، شربتها، قهوه، شیر و چای شیرین و نوشیدنی‌های ورزشی نیز خود منجر به کاهش وزن بیشتر می‌شود. در این مورد کاهش وزنی که حاصل می‌شود بستگی به میزان مصرف اولیه‌ از نوشیدنی‌های شیرین که با آب جایگزین می‌شوند، دارد. هر قدر میزان مصرف اولیه بالا باشد، میزان کاهش وزنی که در اثر جانشینی حاصل می‌شود، بیشتر است.
اگر هنوز هم تصمیم نگرفته‌اید که مصرف نوشیدنی‌های شیرین خود را کاهش دهید پس بهتر است که این نکته را هم بدانید:
افرادی که از غذاهای مایع استفاده می‌کنند در مقایسه با افراد دریافت‌کننده غذاهای جامد در همان مقدار کالری، احساس گرسنگی بیشتری می‌کنند و احتمال اینکه در وعده بعدی خود پرخوری کنند بیشتر است. یعنی اگر در میان‌وعده خود اسنکی 200 کالری بخورید، در مقایسه با زمانی که نوشیدنی 200 کالری را انتخاب ‌می‌کنید، احساس رضایت و سیری بیشتری خواهید داشت.
بنابراین مصرف مکرر نوشیدنی‌های پرکالری علاوه بر افزایش احساس گرسنگی، باعث افزایش میزان کالری دریافتی روزانه‌تان هم می‌شود.

۶. چای سبز

اگز می‌خواهید لاغری سریع را تجربه کنید روزی 3 فنجان چای سبز بنوشید. چای سبز غنی از آنتی‌اکسیدانی به نام کاتچین است که در پیشبرد کاهش وزن به خصوص کاهش چربی شکمی موثر است. تنها نگرانی در مورد مصرف چای، موضوع کافئین آن است که تولید چای‌های دکافئینه این مشکل را برطرف کرده است. البته برخی فرایندهای دکافئینه کردن چای باعث کاهش مقدار کاتچین آن می‌شود بنابراین می‌توانید میزان مصرف چایتان را یک تا دو فنجان افزایش دهید.
در مطالعه‌ای توسط مرکز تحقیقات تغذیه انسانی USDA شرکت‌کنندگانی که روزانه تقریبا 3 فنجان چای سبز می‌نوشیدند، در مقایسه با افرادی که نمی‌نوشیدند، 2 برابر بیشتر وزن کم کردند و همچنین چربی شکمی بیشتری از دست دادند.
اگر شما هم مثل من عاشق مرکبات هستید، لازم است که این خبر خوش را هم بدهم که جایگزین کردن مقداری از آبی که چای سبز با آن دم می‌شود با آب مرکبات مانند آب لیمو، پرتقال و گریپ فروت باعث جذب بیشتر کاتچین چای توسط بدن می‌شود.
پس می‌توانید با دم کردن چایتان با آب مرکبات آن را معطر و خوش طعم‌تر کنید و از فواید آن بیشتر بهره ببرید.

گروه تخصصی کاهش وزن سیبیتا

تبلیغات فریب‌دهنده لاغری سریع

کافیست گشت و گذار کوتاهی در اینترنت و شیکه‌های اجتماعی داشته باشید تا هزاران محصول و روش را پیدا کنید که لاغری سریع شما را تضمین می‌کنند. از قرص گرفته تا رژیم‌های عجیب و غریب، از دستگاه‌های لاغری تا دمنوش‌های جورواجور! اکثر آنها ادعا می‌کنند سالم و بی‌خطر هستند و لاغری سریع را برای شما به ارمغان می‌آورند. وعده‌هایی مثل از دست دادن 10 کیلو در دو هفته بدون هیچ رژیم غذایی یا ورزش و بدون عوارض جانبی!

عجیب نیست که خیلی از افراد سراغ این موارد می‌روند. آدم‌های چاق حاضرند برای لاغری سریع هر کاری به جز درست خوردن و ورزش انجام دهند! حتما شنیده‌اید که می‌گویند: بکش و لاغرم کن!

اما آیا واقعا این محصولات سالم هستند؟ آیا واقعاً موثرند؟ آیا می‌توانند جایگزین یک برنامه غذایی سالم و ورزش شوند؟ آیا واقعاً باعث لاغری سریع می‌شوند یا سلامتی شما را در معرض تهدید قرار می‌دهند؟

چطور می توان محصولات و روش‌های لاغری سریع کاذب را تشخیص داد؟

تشخیص این محصولات و روش‌ها کار سختی نیست. بیشترشان این ویژگی‌ها را دارند:

قول می‌دهند که باعث لاغری سریع می‌شوند و در مدت زمان کوتاه و بدون تلاش و زحمت زیاد وزن شما را کم می‌کنند.
تصاویر قبل و بعدشان طوری است که تصاویر بعد، شباهت چندانی به تصاویر قبل ندارند یا با کمی دقت می‌شود تشخیص داد که با برنامه‌های ویرایش عکس مثل فتوشاپ درست شده‌اند!
ادعای تضمینی بودن می‌کنند و این که در صورت جواب نگرفتن از محصولات‌شان قول می‌دهند پول شما را پس دهند. (که البته در عمل معمولا این کار را نمی‌کنند)
ادعا می‌کنند که محصولات‌شان از نظر علمی اثبات شده‌اند، اما نمی‌توانند منابع معتبر علمی برای ادعایشان ارائه دهند!
افرادی را به عنوان پزشک معرفی می‌کنند (یا افرادی با روپوش سفید) که ادعا می‌کنند این محصولات لاغری سریع، سالم و موثر هستند.
اگر از آنها بپرسید که محصولاتشان دقیقاً چگونه کار می‌کنند، جواب متقاعد کننده‌ای از آنها نمی‌شنوید.

آن چیزی که این افراد می‌فروشند رویای لاغری سریع است نه لاغری سریع و البته خیلی وقت‌ها داروها و مواد مخدر خطرناک و پرعارضه در محصولات‌شان وجود دارد نه یک فرآورده سالم و بی‌خطر.

میزان استاندارد کاهش وزن چقدر است؟

همانطور که برای رانندگی در جاده‌ها سرعت مجاز تعریف شده، برای کاهش وزن هم سرعت مجاز مشخص شده تا به سلامتی شخص لطمه‌ای وارد نشود.
میزان استاندارد کاهش وزن دو تا چهار کیلوگرم در ماه است.

البته اگر یک خانم هستید و می‌خواهید زیبایی پوست و چهره‌تان آسیب نبیند هدف‌تان را دو تا سه کیلو در ماه و ترجیحا دو کیلو در ماه بگذارید.

این میزان برای کودکان 7 تا 12 سال حداکثر نیم کیلو در ماه و برای نوجوانان 13 تا 18 سال یک تا دو کیلو در ماه است.

خطرات لاغری سریع

  • چروکیدگی و افتادگی پوست
  • اختلال توجه و تمرکز و یادگیری
  • پایین آمدن آستانه تحمل و زود از کوره در رفتن
  • سنگ کیسه صفرا
  • مشکلات حافظه
  • مسائل روانی ناشی از کم‌خوری و محرومیت غذایی
  • تکیدگی صورت و گود افتادن چشم‌ها

تاوان لاغری سریع

گوش کنید یکی از سیبیتایی‌ها تجربه‌اش را درباره لاغری سریع تعریف می‌کند

درباره لاغری سریع

درباره لاغری سریع بخوانید

۲۵ تکنیک ساده برای لاغری سریع

لاغری سریع بازگشت سریع وزن را هم به همراه دارد

وقتی با رژیم سخت یا ورزش سنگین دنبال لاغری سریع هستید به خاطر داشته باشید که این روند نمی‌تواند ادامه‌دار باشد و فرسودگی جسمی و ذهنی به همراه دارد و دیر یازود کم می‌آورید و تسلیم می‌شوید و با حرص و ولعی که در وجودتان انباشته شده به پرخوری روی می‌آورید.

اگر لاغری سریع نه پس چه؟

لاغری صحیح! درست خوردن! سبک زندگی سالم!

شما کدام را ترجیح می‌دهید؟
لاغری سریع برای مدت کوتاه؟
یا لاغری صحیح برای همیشه؟

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش