هفت راز لاغری آسان

هفت راز لاغری آسان

برای رسیدن یه لاغری آسان نکات و روش‌های علمی وجود دارد که به بررسی آن می‌پردازیم.

شنیدن 7 راز موفقیت لاغری آسان از افرادی که بیش از 45 کیلوگرم لاغرتر شده‌اند

کافی است که یک سرچ ساده درباره لاغری در گوگل انجام دهید. هزاران شیوه و توصیه متفاوت از بلاگرها، کارشناسان تغذیه و پزشکان پیدا خواهید کرد. اما هنگامی که صحبت از کاهش وزن و مهم تر از آن، حفظ این وزن کاهش یافته می‌شود، شاید بهترین مشاوران در این زمینه، افرادی باشند که در این تجربه موفق بوده‌اند. از چند تن از این افراد خواستیم تا داستان و تجربه‌شان را برایمان بازگو کنند. بسیاری از آن‌ها موفق به بیش از 45 کیلوگرم کاهش وزن شده بودند و البته ذهنشان این تغییرات و شیوه زندگی جدید را به عنوان عادتی طولانی‌مدت پذیرفته بود. با خواندن توصیه‌های آن‌ها متوجه خواهید شدن که برای لاغر شدن نیازی به صرف هزینه‌های گزاف برای دریافت برنامه‌های غذایی و ورزشی خاص ندارید. در واقع روشی که به آن نیاز دارید، آگاهی از خواص غذاها و میان‌وعده‌های سالم در میان انواع مواد غذایی است. با درک این مطلب، شیوه کاهش وزن هر کدام از افراد موفق در این زمینه هم دیگر برایتان عجیب و خاص به نظر نخواهد رسید. یک حس مشترک در این افراد، کاهش شور و اشتیاق برای مصرف شیرینی‌ها بدون درک احساس محدودیت است.

مصرف یک غذای طبیعی به جای فست‌فود باعث پرانرژی شدن و ایجاد احساس سیری مطلوب‌تر می‌گردد. به گفته یکی از این مراجعین توجه فرمایید: “کلید اصلی لاغری آسان من خوردن غذاهای طبیعی است. حذف وعده‌ها، محدودیت‌های طاقت‌فرسا، قرص‌های لاغری و محصولاتی از این قبیل چاره‌ساز نبودند و تنها سبب اختلال در روند طبیعی عملکرد بدن، هورمون‌ها، متابولیسم و همچنین روح انسان می‌شوند.”

نکته جالب دیگری که خوب است در ارتباط با این افراد بدانید این است که تمامی آن‌ها اشاره کردند که ما یاد گرفتیم که آب بخوریم، آب بخوریم و آب بخوریم … و به عبارتی هیدراته بمانیم. این‌کار علاوه بر کمک به احساس سیری سبب کاهش تمایل فرد به مصرف نوشیدنی‌های شیرین می‌شود. یک مطالعه معتبر 12 هفته‌ای منتشرشده در مجله چاقی در این باره گزارش کرد که افرادی که طی این مدت قبل از هر وعده غذایی‌شان دو لیوان آب می‌نوشیدند، نسبت به همتایانشان که عادت به انجام این کار نداشتند، 1.5 کیلوگرم کاهش وزن بیشتر را تجربه کردند.

اغلب افراد موفق یاد گرفته‌اند که حضور ذهن و توجه به یک کار چقدر مهم و اساسی است. این امر به خصوص هنگامی که از ورزش کردن صحبت می‌کنیم، پررنگ‌تر جلوه می‌کند. درک کردن یا نکردن لذت‌بخش بودن ورزش ایجادکننده تفاوت در میان افراد است. ورزش کردن به یک کار، مکان و زمان مشخص محدود نمی‌شود بلکه چیزیست که می‌تواند در تمام اعمال روزمره گستردگی داشته باشد.

گفته مشترکی دیگر که در میان تمامی این افراد شنیده شد این بود که همگی آموخته بودند که با شکست‌های کوچک در طی مسیر (مانند نیم یا یک کیلوگرم برگشت وزن مجدد)، باید چگونه برخورد کرد. در واقع اعداد روی ترازو به راحتی می‌توانند سبب گمراهی شما شوند. نکته‌ای که می‌خوایم به شما بگوییم این است: ترازو گاهی‌اوقات دوست شما است و نه همیشه. پس می‌توانید به انرژی‌تان نسبت به گذشته، افزایش فعالیتی که موفق به دستیابی به آن شده‌اید، گشاد شدن لباس‌ها و تناسب اندام توجه کنید؛ چراکه تمامی این‌ها گواه خوبی از روند پیشرفت هستند.

 حال به هفت نکته اساسی اشاره‌شده توسط افراد موفق برای لاغری آسان توجه کنید:

1) پیشنهاد می‌کنیم به جای شیرینی‌جات مصنوعی انتخاب‌های سالم‌تری داشته باشید

افراد موفق در لاغری آسان می‌دانند که شکر جزء مواد غذایی‌ای است که لازم است به طور محدود مصرف شود. برای مثال یکی از خانم‌هایی که (با تجربه 68 کیلوگرم کاهش وزن ماندگار) بیان کرد که “برنامه‌ریزی کردم که ماهی یک بار دسرهای شیرین بخورم و بقیه اوقات، جانشین‌های سالم‌تر و خانگی را مصرف می‌کردم. خوردن موز به جای بستنی را تجربه کردم. تکه‌های موز یخ زده، مقداری کره بادام‌زمینی، کمی پودر کاکائو برای طعم‌دهی را در مخلوط‌کن میریختم و تا زمان یک‌دست شدن، مخلوط می‌کردم. دسرهای شیرین را در خانه خود نگه‌داری نمیکردم. زمانی که دلم یکی از آن‌ها را می‌خواست به یکی از دوستانم می‌گفتم که مقداری از آن دسر را برایم بیاورد و البته نیازی هم به خوردن کل آن نداشتم”.

2) تغییرات سریع را رها کنید

موضوع ساده‌ای که به آن نیاز دارید، طبیعی غذا خوردن است. تنها زمانی مسیر صحیح را پیدا کرد که تصمیم به شروع توجه به نیازهای بدنش و خوردن غذاهای طبیعی گرفت و این نقطه عطفی برای کاهش وزن سالم 51 کیلوگرمی در او بود. “هنگامی که متوجه شدم که چه غذاهایی برای بدن و گوارش من کارساز است و به مصرف غذاهای طبیعی روی آوردم، وزنم خودبه‌خود و بدون تلاش شروع به کاهش یافتن کرد و البته این تغییر وزن ماندگار ماند”.

3)برای دستیابی به لاغری آسان، ورزش کردن را نه به چشم یک کار زورکی بلکه به شکل زمانی برای شادی بنگرید

داشتن این دیدگاه سبب تغییر ذهنیت شما نسبت به تناسب اندام می‌گردد. به گفته یکی از مراجعین موفق توجه کنید: “من از ورزش کردن متنفر بودم و همیشه آن را به شکل یک تنبیه می‌دیدم. اما زمانی که برای بهبود و تغذیه بدنم و برای شادتر شدنم ورزش کردم، توانستم از آن لذت ببرم. پس از آن دیدم که وزن چگونه کاهش می‌یابد و 71 کیلوگرم لاغر شدم؛ بدون اینکه برایش تلاشی کرده باشم. بنابراین از فکر کردن به کاهش وزن آسان و سلامتی به عنوان یک مسئولیت دست بردارید. ورزش فرصتی برای لذت بردن است؛ پس از آن بهره ببرید”.

4) ترازو را پنهان کنید

هفته‌ای یک مرتبه وزن کردن، ابزار خوبی برای نشان دادن چگونگی پیشرفت شما در مسیر است. اما عادت به ایستادن بر ترازو به طور مکرر می‌تواند دیوانه‌کننده باشد. شخصی با تجربه 68 کیلوگرم در این باره به ما گفت: “سعی کنید تا بیش از حد لازم به عدد ترازو توجه نکنید. زمانی را تصور کنید که به خود می‌گویید من نسبت به قبل قوی‌تر شده‌ام، اجسام سنگین را راحت‌تر بلند می‌کنم و لباس‌هایم گشادتر شده‌اند و با خوشحالی بر روی ترازو می‌ایستید. اما ناگهان مشاهده می‌کنید که نسبت به قبل کمی بالاتر رفته است. حال با خود گمان می‌کنید شاید کاری که انجام می‌دهم برایم مناسب نیست. زمانی را به خاطر دارم که در طی کاهش وزن آسان به حالت کفه رسیده بودم و عدد ترازو دیگر برایم تغییر نمی‌کرد. پس آن را کنار گذاشتم و تصمیم گرفتم که تنها یک بار طی دو هفته از آن استفاده کنم و بیشتر به گشاد شدن لباس‌هایم دقت کردم. از این رو، دیگر نوسان‌های کوچک در عدد ترازو موجب آزار من نمیشد”.

5) به نوسانات مسیر نگاه نکنید و در عوض خط پایان را ببینید

نکته مهم دیگری که خوب است افراد در جست‌وجوی لاغری آسان آن را به خاطر بسپارند، متمرکز کردن ذهن بر هدف است. پس هر کیلوگرمی که اضافه یا کم می‌کنید را در ذهن خود ثبت نکنید. گذراندن یک هفته ناخوشایند ممکن است انگیزه شما را در آن مدت کاهش دهد؛ پس به این اتفاقات گاه‌به‌گاه اجازه رخ دادن بدهید. تمام این‌ تجربیات بازی ذهن یک فرد هستند و عادت به آن‌ها زمان‌بر است. ممکن است توصیه ما به بی‌توجهی به این نوسانات از نظرتان متناقض به نظر برسد اما نگریستن به تصویر و هدف بزرگتر و نهایی بسیار مهم‌تر و انگیزه‌بخش‌تر است. بنابراین به جای شمردن کیلوگرم‌های کاهش و افزایش وزن به احساسی که با سبک زندگی جدیدتان دارید تمرکز کنید.

6) هر زمان احساس گرسنگی کردید آب بنوشید و زیاد هم بنوشید!

یکی از مراجعین با تجربه 41 کیلوگرم کاهش وزن آسان در مورد خود گفت: “شروع کردم تا آب خوردن را از صفر لیوان به 8 لیوان در روز برسانم. در حال حاضر من را بدون بطری آب همراهم پیدا نخواهید کرد”. البته او تنها فردی نبود که این نظر را داشت؛ یکی دیگر از این افراد که خود را فردی عاشق نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های شیرین در گذشته معرفی کرد گفت: “تصمیم گرفتم 12 لیوان مصرف نوشابه روزانه خود را با آب جایگزین کنم و حالا نصف وزن اولیه بدنم کاهش یافته است. من با آب خوردن عرق می‌کنم. بنابراین اگر بعد از اتمام یک روز احساس کردید که به اندازه کافی آب خورده‌اید یک لیوان دیگر هم بنوشید!”. آب خوردن یکی از نکات کلیدی برای کاهش وزن است. مصرف آب کافی نه‌تنها باعث محافظت از مغز می‌گردد، بلکه کمک به بهبود هضم و دفع سموم از بدن هم می‌شود. اما بسیاری از افراد احساس گرسنگی را به جای تشنگی اشتباه درک می‌کنند.

7) برای دستیابی به سلامتی و لاغری آسان، فعالیت بدنی را فراتر از یک باشگاه ورزشی ببرید

اطمینان حاصل کنید که ورزش جزئی از برنامه روتین روزانه شما شده است و در مورد نحوه انجام آن خلاق باشید. یکی از افراد موفق در ورزش و برنامه کاهش وزن آسان نیز بیان کرد که: “تبدیل کردن ورزش به بخشی از فعالیت روتین روزانه‌ام باعث لذت‌بخش‌تر شدن آن شد و کاهش وزن هم برایم آسان‌تر گشت”. با افراد مختلفی در مورد تجربیاتشان در این زمینه صحبت کردیم و ایده‌های متفاوتی شنیدیم. برای مثال شخصی عادت به یک ساعت نشستن در زمان استراحتش در محل کار را به 40 دقیقه پیاده‌روی و 20 دقیقه نشستن تغییر داده بود و یا دیگری به همراه دوستانش به پیاده‌روی می‌رفت. یکی از افراد دانلود ویدیوهایی آموزش ورزش را پیشنهاد داد و شخصی دیگر ورزش زومبا را توصیه کرد. طبق گفته یکی از این افراد موفق: “من هنوز همراهی برای ورزش کردن در کنار خود ندارم؛ اما روزانه حداقل 4 کیلومتر پیاده‌روی می‌کنم”.

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش