میوه‌جات و سبزیجات مورد علاقه کودکان

۱۰ نکته برای آنکه بتوانید غذاهای سالم را برای کودکان سرگرم کننده‌تر کنید

با تبدیل کردن میوه‌ها و سبزیجات به وسیله‌ای برای سرگرمی، کودکان را تشویق به مصرف آن‌ها کنید. مواد اولیه سالم تهیه کرده و به کودک اجازه دهید که در آماده‌سازی، بر اساس سن و مهارت‌ها، به شما کمک نماید. کودکان زمانی که در تهیه غذا کمک کرده باشند ممکن است مواد غذایی را که قبلاً استفاده نمی‌کرده‌اند، بپذیرند.

۱- نوآوری در تهیه معجون‌ها

ماست یا شیر بدون چربی یا کم چربی را با تکه‌های میوه و یخ خرد شده مخلوط کنید. از انواع میوه تازه، منجمد، کنسروی و حتی میوه‌های خیلی رسیده و له شده می‌توانید استفاده کنید. از موز، توت‌ها، هلو و یا آناناس می‌توانید استفاده نمایید. اگر از‌‌ همان ابتدا میوه را منجمد کنید، می‌توانید از یخ استفاده نکنید.

۲- سس‌های خوشمزه

بچه‌ها عاشق این هستند که مواد غذایی را با سس مصرف کنند. با ماست و چاشنی‌هایی همچون پودر سبزیجات معطر یا سیر یک سس خوشمزه برای سبزیجات تهیه کنید. آن را با سبزیجات خام مثل بروکلی، هویج یا گل کلم سرو کنید. تکه‌های میوه همراه با سس تهیه شده از ماست و دارچین یا وانیل بسیار عالی هستند.

۳- کباب میوه و سبزی

تکه‌های خربزه یا هندوانه، سیب، پرتقال و هلو را بر روی یک سیخ کباب ردیف کنید. برای تهیه کباب سبزیجات می‌توانید از کدو، خیار، کدو حلوایی، فلفل شیرین یا گوجه فرنگی استفاده کنید.

۴- پیتزای خانگی

در آشپزخانه محلی را برای تهیه پیتزا اختصاص دهید. از کیک تهیه شده از گندم کامل، نان حلقه‌ای یا نان پیتا به عنوان نان پیتزا استفاده کنید. از سس گوجه، پنیر کم چرب و سبزیجات یا میوه‌های خرد شده به عنوان مواد روی پیتزا استفاده کنید. بگذارید کودک خود مواد مورد علاقه خود را انتخاب کند. سپس پیتزا را در فر گرم کنید.

۵- پروانه میوه‌ای

از برش‌های هویج یا کرفس برای بدن استفاده کنید. سیب‌های ورقه‌ای نازک را با استفاده از کره بادام زمینی به عنوان بال‌های پروانه به بدن وصل کنید و آن را با انگور از وسط نصف شده یا میوه خشک تزیین کنید.

۶- میوه‌های یخ‌زده

خوراکی‌های منجمد در ماه‌های گرم سال پرطرفدار هستند. برش‌های میوه‌های تازه مثل خربزه یا هندوانه را در فریزر قرار دهید. چوبی را مثل چوب بستنی در یک عدد موز پوست کنده فرو کنید و آن را منجمد کنید.

۷- حشراتی روی یک کنده

از برش‌های کرفس، خیار یا هویج به عنوان کنده استفاده کرده و کره بادام زمینی روی آن بمالید. مقداری میوه خشک مثل کشمش، قره قاط یا گیلاس روی آن بپاشید که البته بستگی دارد دوست داشته باشید چه حشره‌ای داشته باشید.

۸- مخلوط ابتکاری خانگی

از مغز‌ها و میوه‌های مورد علاقه خود مثل بادام زمینی خام، بادام هندی، گردو یا تخمه آفتابگردان مخلوط با سیب خشک، آناناس، گیلاس، زردآلوی خشک یا کشمش استفاده کنید. غلات کامل را هم به مخلوطتان اضافه نمایید.

۹- آدمک تهیه شده از سیب زمینی

نصف یک سیب زمینی پخته را تزئین کنید. از گوجه گیلاسی نصف شده، نخود فرنگی و پنیر کم چرب بر روی سیب زمینی استفاده کرده و یک صورت خنده‌دار درست کنید.

۱۰- مسئولیت را به کودکان واگذار کنید

از کودک خود بخواهید که برای میوه‌ها و سبزیجات ابتکاری شما اسمی انتخاب کند. از او بخواهید که سبزیجات و میوه‌های خام را به صورت یک شکل یا طرح جالب و سرگرم کننده مرتب کند.

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش