تغذیه سالم برای گیاهخواران

10 نکته برای گیاهخواران

الگوی غذاخوردن به شیوه گیاهخواری می‌تواند یک گزینه سالم باشد. نکته کلیدی آن است که انواعی از موادغذایی و مقدارمناسبی ازغذاها برای تأمین کالری و مواد مغذی مورد نیاز مصرف شوند.

1- درباره پروتئین مصرفی خود فکر کنید

نیاز شما به پروتئین با خوردن انواعی از مواد غذایی گیاهی به سادگی تامین می‌شود. منابع پروتئین برای گیاهخواران عبارتند از انواع نخود و لوبیا، مغزها و محصولات سویا (مثل توفو و تِمپه). گیاهخواران تخم‌مرغ-لبنیات (lacto-ovo) نیز پروتئین مورد نیاز خود را از تخم مرغ و غذاهای لبنی تأمین می‌کنند.

2- منابع کلسیم را مصرف نمایید

کلسیم برای ساخت استخوان‌ها و دندان‌ها استفاده می‌شود. برخی از گیاهخواران از محصولات لبنی استفاده می‌کنند که منابع عالی کلسیم هستند. دیگر منابع کلسیم برای گیاهخواران عبارتند از شیرسویای غنی شده با کلسیم (نوشیدنی سویا)، توفوی تهیه شده با کلسیم سولفات، غلات صبحانه غنی شده با کلسیم و آب پرتقال غنی شده و برخی از سبزیجات دارای برگ‌های سبز تیره (کلم‌برگ، برگ شلغم، برگ‌های خردل و باک چوی).

3- تغییراتی ساده را اعمال کنید

بسیاری از غذاهای اصلی یا برای گیاهخواران مناسب هستند یا می‌توانند به گزینه‌ای مناسب برای گیاهخواران تبدیل شوند از جمله پاستا پریماورا، پاستا همراه مارینارا یا سس پِستو، پیتزای سبزیجات، لازانیای سبزیجات، توفو همراه سبزیجات سرخ شده، و بوریتوی تهیه شده با لوبیا.

4- از باربکیو استفاده کنید

برای باربکیو ازبرگرهای سبزیجات یا سویا، هات داگ تهیه شده از سویا، توفو یا تِمپه به صورت مزه‌دار شده و کباب میوه استفاده کنید. سبزیجات کبابی هم عالی و خوشمزه هستند!

5- از انواع نخود و لوبیا نیز استفاده کنید

مصرف لوبیاها و انواع نخود به علت محتوای مغذی بالای آنها برای تمام افراد توصیه می‌شود، چه گیاهخواران و چه غیر گیاهخواران. از انواع خوراک سبزیجات با لوبیا قرمز و گوجه‌فرنگی و پیاز و فلفل، سالاد تهیه شده با لوبیا یا سوپ لپه استفاده کنید. یک ساندویچ حمص با نان پیتا تهیه کنید و از آن لذت ببرید.

6- انواع مختلف سبزیجات را امتحان کنید

انواعی از محصولات گیاهخواری وجود دارند که مشابه انواع غیر گیاهخواری خود بوده و شاید طعم مشابهی نیز داشته باشند اما معمولاً چربی اشباع کمتری دارند و فاقد کلسترول می‌باشند. برای صبحانه، از نان شیرینی های تهیه شده از سویا و سوسیس استفاده کنید. برای شام به جای همبرگر از برگرهای لوبیا یا فلافل استفاده کنید.

7- در رستوران‌ها تغییرات کوچکی را اعمال کنید

بیشتر رستوران‌ها می‌توانند با استفاده از سس‌های بدون گوشت یا اقلام غذایی غیر گوشتی مثل توفو و لوبیا به جای گوشت و اضافه کردن سبزیجات یا پاستا به جای گوشت اصلاحاتی را در منوی خود ایجاد کنند. در رستوران‌ها درباره انتخاب‌های گیاهخواری موجود سؤال کنید.

8- مغزدانه‌ها میان‌وعده‌هایی عالی هستند

برای میان‌وعده مغزها را انتخاب کنید و از آنها در تهیه سالادها یا غذای اصلی استفاده کنید. به جای پنیر یا گوشت در تهیه سالاد از بادام یا گردو استفاده کنید.

9- ویتامین ب 12مورد نیاز خود را مصرف کنید

ویتامین ب12 به طور طبیعی تنها در غذاهای حیوانی یافت می‌شود. گیاهخواران باید مواد غذایی غنی شده مثل غلات صبحانه یا محصولات سویا را مصرف کنند یا در صورتی که هیچ محصول حیوانی مصرف نمی‌کنند باید مکمل ویتامین ب12 دریافت کنند. برچسب غذایی را از لحاظ محتوای ویتامین ب12 موجود در غذاهای غنی شده بررسی کنید.

10- یک الگوی گیاهخواری مناسب برای خود پیدا کنید

به سایت www.dietaryguidelines.gov سری زده و ضمائم 8 و 9 راهنمای رژیمی در سال 2010 را با موضوع اصلاحات گیاهخواری انجام شده در الگوهای غذایی در 12 سطح کالری مشاهده کنید.

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش