از شیرینیجات به عنوان جایزه برای کودک خود استفاده نکنید

۱۰ نکته برای کاهش مواد قندی افزوده

مقدار غذا‌ها و نوشیدنی‌های حاوی مواد قندی افزوده را در برنامه غذایی کودک خود کاهش دهید. اگر شما این مواد را خریداری نکنید، کودک شما نیز آن‌ها را زیاد مصرف نخواهد کرد. شیرینی‌ها و نوشیدنی‌های قندی کالری زیادی دارند اما مواد مغذی آن‌ها اندک است. بیشتر مواد قندی افزوده در نوشابه، نوشیدنی‌های ورزشی، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، آب‌میوه‌ها، کیک‌ها، بیسکویت‌ها، بستنی، آب‌نبات و دیگر دسر‌ها یافت می‌شود.

۱- این مواد خوراکی را در اندازه‌های کوچک سرو کنید

نیازی نیست که تمام شیرینی‌ها و دسر‌ها را دور بریزید. به کودک نشان دهید که یک مقدار کم از این مواد خوراکی می‌تواند برای مدت طولانی کافی باشد. برای سرو این غذا‌ها از کاسه و بشقاب‌های کوچک استفاده کنید. به بچه‌ها یاد بدهید که یک تکه شکلات را با هم قسمت کنند یا یک کیک فنجانی بزرگ را نصف کنند.

۲- هوشمندانه‎تر عمل کنید

نوشابه و دیگر نوشیدنی‌های شیرین حاوی مقدار زیادی قند و کالری بالایی هستند. هنگامی که کودک تشنه است، از آب، آبمیوه ۱۰۰% طبیعی یا شیر بدون چربی استفاده کنید.

۳- از بخشی از فروشگاه خارج شوید که در آن قسمت شیرینیجات در معرض دید کودک قرار ندارند

بیشتر فروشگاه‌ها محلی را برای پرداخت در نظر می‌گیرند که کاملا خالی از شیرینیجات است. انتظار کشیدن در صف خروج و پرداخت باعث می‌شود تا کودک از مادر خود بخواهد که مواد قندی را که در معرض دید او قرار دارند و او را وسوسه می‌کنند، خریداری نماید.

۴- از شیرینی‌ها به عنوان پاداش استفاده نکنید

استفاده از غذا به عنوان پاداشی برای یک رفتار خوب، به کودک یاد می‌دهد که بعضی از غذا‌ها بهتر از دیگر مواد غذایی هستند. با کلمات زیبا و با در آغوش گرفتن کودک به او پاداش دهید و او را آرام کنید. یا به کودک پاداش‌های غیرغذایی بدهید مثل برچسب‌های تشویقی، تا او احساس کند که یک انسان ویژه است.

۵- هر روز از میوه‌ها به عنوان دسر استفاده کنید

از سیب یا گلابی پخته یا سالاد میوه هر روز استفاده کنید. یا به جای دسرهای پرکالری، از آب‌میوه‌های یخی خوشمزه و کاملا طبیعی استفاده کنید.

۶- غذا را به وسیله‌ای برای سرگرمی تبدیل کنید

مواد غذایی قندی عرضه شده برای کودکان، تحت عنوان «غذاهای سرگرم کننده» وارد بازار می‌شوند. مواد خوراکی مغذی را با کمک کودک خود تهیه کنید و با یکدیگر دست به ابتکار بزنید. با تعدادی موز ورقه شده و چند دانه کشمش یک صورت خندان درست کنید. با استفاده از چاقوهای مخصوص میوه‌ها را به اشکال ساده و جالب برش دهید.

۷- کودکان را تشویق کنید که میان‌وعده‌های جدید ابداع کنند

با استفاده از غلات صبحانه خشک و سبوس‌دار، میوه‌های خشک و دانه‌ها یا آجیل خام یک میان‌وعده جدید درست کنید. مواد اولیه را تهیه کنید و به کودک اجازه دهید که خود آنچه را برای میان‌وعده جدید دوست دارد انتخاب کند.

۸- در قسمت مربوط به فروش غلات صبحانه در فروشگاه، نقش یک کارآگاه را بازی کنید

به کودکان نشان دهید که چگونه مقدار کلی قند موجود در غلات مختلف صبحانه را پیدا کنند. با آن‌ها مسابقه بگذارید که غلاتی را که دوست دارند با هم مقایسه کنند و نوعی را انتخاب کنند که کمترین میزان قند در آن وجود دارد.

۹- جایزه باید جایزه باشد نه اینکه کودک هر روز آن را دریافت کند

جایزه اگر چند وقت یک بار باشد خوب است. خوردن شیرینی نباید به یک اتفاق دائمی و روزمره تبدیل شود. شیرینی را برای مواقع خاص کنار بگذارید.

۱۰- اگر کودک غذای خود را نمی‌خورد، به شیرینیجات اضافه به عنوان جانشین نیازی ندارد

به خاطر داشته باشیدکه آب‌نبات و بیسکویت نباید جایگزین مواد غذایی خورده نشده در زمان صرف غذا شوند.

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش