لاغری پس از مادر شدن

اضافه وزن پس از زایمان شایع است. اگر چند روز پس از تولد فرزندتان روی وزنه بایستید ممکن است یا ناامید شده یا ترس بر شما غلبه کند. اما باید گفت روند کاهش وزن پس از زایمان به ترتیبی که شما انتظار داشتید نیست و در برخی موارد حتی کوچک ترین تغییر محسوسی نیز مشاهده نمی شود.

● تعیین میزان اضافه وزن

اگر شما از دسته افرادی هستید که بعد از زایمان کاهش وزن محسوسی نداشته است، صورت، دست ها و قوزک پای خود را کنترل کنید. اگر متورم هستند، احتمال دارد مقداری مایع آمینوتیکی در بدن شما به جا مانده باشد. این مورد شایع است مخصوصاً زمانی که مقدار مایع IV در دوران بارداری در شما زیاد بوده باشد. البته جای نگرانی نیست زیرا در این افراد پس از مدت ۲ تا ۳ هفته بعد از زایمان این مایع از بدن خارج خواهد شد.

● سبک تغذیه ای پس از زایمان

پس از زایمان تان، روزانه حداقل ۱۰ تا ۱۲ لیوان آب بنوشید. نوشیدنی های خیلی شیرین مثل آبمیوه را با کمی آب و نیز آب لیموی تازه مخلوط کرده و بنوشید. بدین طریق روزانه صدها کالری از دست خواهید داد. تنقلات سالم مثل کلوچه گندمی، کشمش و آجیل بخورید و هر گونه تنقلات پرکالری بازار را از سبد غذایی تان حذف کنید.
از گوشت بدون چربی مثل فیله مرغ یا کم چرب ترین قطعات گوشت مصرف کنید.
غذاهایی که از غلات تهیه می شوند مانند نان و حبوبات، بهترین مواد مصرفی برای شما هستند.
در این دوران سعی کنید فریب غذاهایی که برچسب «بدون چربی» را دارند، نخورید. مواد غذایی استفاده کنید که کم کالری بوده و روغن های سبزیجات هیدروژنه و مفید دارد.
در مقابل وسوسه غذاهای فست فود مقاومت کنید یا آنها را همراه با سالاد فراوان میل کرده و یا برگرهای کم چرب و سیب زمینی پخته شده سفارش دهید.

تمرینات سبک ورزشی

اگر هوا مساعد بود پیاده روی ۱۰ دقیقه ای روزانه را شروع کنید و کم کم زمان آن را به ۲۰ دقیقه افزایش دهید. می توانید برای حمل کودک از آغوش بچه و یا در صورت سنگینی از کالسکه استفاده کنید. بهتر است زمان منظم پیاده روی را با یک دوست هماهنگ کنید.

● مسیرپیاده روی

خودروی خود را دورتر پارک کنید یا به جای آسانسور از پله استفاده کنید.

● شیردهی

زن هنگام شیردهی روزانه تقریباً ۵۰۰ کالری می سوزاند. به طور کلی هر چه بیشتر و طولانی تر شیر دهید کالری بیشتری می سوزانید.

● بدنسازی

می توانید با یکی از دوستانتان هماهنگ کرده و زمانی که هر یک از شما کاری در بیرون از منزل دارید دیگری به مراقبت از بچه ها بپردازد. برخی از کلاس های بدنسازی سرویس مراقبت از کودک نیز دارند.
۹ ماه زمان برای کاهش وزن و برگشت به حالت قبلی زمان لازم است. به خودتان این زمان را بدهید. هر چه بیشتر خودتان را از چیزی محروم کنید بیشتر مشتاق آن خواهید بود. پس به ندرت وزنتان را کاهش دهید.

منبع: روزنامه ایران

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش