کمبود خواب باعث دیابت، چاقی و سکته قلبی می‌شود

به گفته دانشمندان برای مصون ماندن از ایجاد اختلال در کار ارگانیسم مانند اختلال در کار سیستم قلبی عروقی، سیستم عصبی و ایمنی و غدد درون ریز انسان باید به اندازه کافی بخوابد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری روسیه، طبق نتایج تحقیقی که در شماره اخیر مجله پزشکی انگلیس نو به چاپ رسیده است 50 تا 70 میلیون آمریکایی به هر شکل دچار اختلال خواب هستند و به شکل مزمن کمبود خواب دارند.

به گفته دانشمندان، کامل نبودن خواب در شب منجر به چاقی می شود به طوری که دانشمندان ثابت کرده اند کم خوابیدن باعث افزایش تولید هورمون گرسنگی یعنی هورمون گیرلین در انسان می شود.

ارگانیسم انسان سعی می کند کمبود خواب را با یک چیزی جبران کند و این هورمون را تولید می کند که میل به زیاد خوردن را ایجاد می کند.

معلوم شده اکثر افرادی که از چاقی رنج می برند شیوه زندیگ در شب هنگام را دنبال می کنند.

از سوی دیگر در هنگام خواب هورمون لپتین تولید می شود که اشتها را سرکوب می کند.

علاوه بر این دانشمندان ثابت کرده اند افرادیکه کمتر از پنج ساعت د رشبانه روز می خوابند دو و نیم برابر بیشتر از دیگر اشخاصی که به تعداد لازم ساعات می خوابند در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت قرار دارند.

افرادی که کمتر از پنج ساعت در شبانه روز می خوابند تقریبا دو برابر بیشتر نسبت به افرادی که سیر می خوابند در معرض خطر سکته قلبی قرار دارند. همچنین به گفته پزشکان در افرادی که کم می خوابند فشار خون بالا می رود.

همچنین، طبق اطلاعات پزشکان خوب نخوابیدن یا کمبود خواب به شکل مزمن داشتن عوارض جدی به شکل افسردگی، اختلال عصبی و حتی روی آوردن به عادات بد مانند مصرف الکل را به دنبال دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش