چگونه از شر چربی‌های اضافه در بدنمان خلاص شویم؟

وقتی همه تلاش خود را به كار می گیرید تا اضافه وزنتان را از بین ببرید اما وزنتان کم نمی شود، ممكن است خیلی ناراحت و مایوس شوید؛ اما پیش از این كه دست از تلاش بردارید به چند راه كار ساده كه برای مقابله با چربی های اضافه در این مقاله عنوان شده توجه كنید، شاید چاره ای برای مشكلتان باشد.

مسئله ای که باید در نظر داشته باشید این است که عادت های غلط رفتاری و تغذیه ای می توانند پایه علمی ترین راه کارهای کاهش وزن را تخریب کنند.

محققان استرالیایی و انگلیسی ضمن بازبینی حدود ۱۰۰ مقاله درباره نقش ورزش و تمرین بدنی در کاهش وزن، توانستند دلیل این موضوع را کشف کنند که چرا با وجود تلاش های زیاد از این وزن اضافی كاسته نمی شود و بر همین اساس راه کارهایی برای مقابله با این مشكل ارائه كرده اند.

به عنوان اولین راه كار، این پژوهشگران توصیه می كنند كه عضلاتتان را به کار بیاندازید.

تحقیقات نشان می دهد كه بعد از ۴۰ سالگی از میزان متابولیسم عمومی بدن به طور مداوم کاسته می شود. واقعیت این است که اگر شما یک کیلوگرم از وزن بدنتان را کم کنید در واقع ۷۰ درصد این میزان را چربی ها و ۳۰ درصد بقیه را ماهیچه ها تشکیل می دهند. ماهیچه هایی که خود ماشین های سوخت کالری هستند. اما خوشبختانه راه هایی وجود دارد که شما را در مقابله با این مشکل یاری می کند.

كار با وزنه، ۳ بار در هفته، سریع ترین راهی است که با آن می توانید عضلات خود را بسازید. بررسی های مختلف نشان داده اند که برنامه منظم برای انجام ورزش های قدرتی می تواند میزان کالری مصرف شده در زمان استراحت به وسیله عضله ها را تا ۸ درصد بالا ببرند. در نهایت مسئله ای که به شما کمک می کند تا میزان متابولیسم پایه بدنتان را افزایش دهید، افزایش تعداد وعده های غذایی و البته کم کردن حجم آنها است.

مشكل دوم این است كه گاهی در ابتدا فرد به راحتی چند كیلو وزن كم می كند اما بعد به مرحله ای می رسد كه وزن فرد ثابت شده و دیگر کم نمی شود. این حالت معمولاً در کمتر از ۳ هفته اتفاق می افتد. بعد از این مدت، ادامه کار برای شما سخت تر و گاه به عللی ناممکن می شود. از سوی دیگر، بدن شما با شرایط جدید وفق پیدا کرده و تمرینات شما کارکرد کالری سوزی قبلی را ندارد. شاید اولین نکته این باشد که شما میزان ضربان قلبتان را در طول تمرین اندازه گیری کرده و اجازه ندهید تا تمرینات فشار غیر قابل تحملی را به بدن شما وارد کنند. برای داشتن بهترین نتایج بهتر است که میزان ضربان قلبتان را میان ۶۰ تا ۸۰ درصد حداکثر میزان آن حفظ کنید تا فشار زیادی به شما وارد نشده و بیش از حد خسته نشوید. در کنار این شما باید تمرینات متنوعی را انجام دهید. برای راحتی بیشتر می توانید به سراغ کلاس های ورزشی رفته و یا CD برنامه های تمرینی اساتید این کار را تهیه کنید. برای ادامه روند کاهش وزن، شما باید بدنتان را در شرایط تازه ای درگیر کنید. حتی تغییر شکل تمرینات نیز می تواند شوک لازم را برای ادامه این روند به بدن شما وارد کند.

به گفته متخصصان؛ راه كار سوم این است كه یک کالری سوز باهوش باشید. بررسی ها نشان می دهد: کسانی که یک برنامه ورزشی را برای لاغر کردن خود آغاز می کنند در طول روز نسبت به دیگران تحرک کمتری دارند و البته این اتفاق ممکن است ناخودآگاه باشد.

در تحقیقی که در آن مردان و زنان ۵۹ ساله و بالاتر شرکت داشتند، شرکت کنندگانی که به طور منظم دوبار در هفته ورزش می کردند نسبت به دیگران ۲۲ درصد کاهش فعالیت در طول روز را نشان می دادند كه علت آن می تواند ناشی از این تصور غلط باشد که اگر یک فرد در طول هفته برنامه منظمی برای ورزش کردن دارد می تواند بقیه روزهای هفته را استراحت کند و باز هم کیلوهای اضافی بدنش را دور بریزد. این تصور اشتباه است. البته این نقص می تواند ناشی از خستگی افراد بعد از یک برنامه ورزشی منظم باشد. اگر شما باهوش باشید به جای این که مدام بنشینید باید کمی هم بایستید، کمی در جا نرمش کنید و در طول روز تلاش کنید تا بیشتر راه بروید. همین کارهای کوچک باعث می شود که شما در طول روز ۳۵۰ کالری بیشتر نسبت به زمانی که این کارها را انجام نمی دادید، بسوزانید.

در راه كار چهارم محققان پیشنهاد می كنند كه هورمون گرسنگی تان را از کار بیندازید. محققان با بررسی ۳۵ مرد و زن که برای کاهش وزن برنامه های ورزشی را دنبال می کردند، متوجه شدند که بعضی از آنان در روزهایی که ورزش می کنند ۲۷۰ کالری بیشتر از روزهای دیگر انرژی مصرف می کنند و این تلاششان را برای رسید به وزن ایده آل بی اثر می کند.

بر اساس نظر محققان؛ یک برنامه منظم ورزشی باعث می شود تا بدن در یک فرآیند تنظیمی میزان هورمون های تحریک کننده اشتها را افزایش دهد. این افزایش به آن دلیل است که از افزایش ناگهانی وزن جلوگیری شود. در زنان کاهش وزن سریع می تواند باعث کاهش میزان هورمون استروژن شده و مشکلاتی را در دوره آنها ایجاد کند. واقعاً یک راه حل ساده برای این مشكل وجود دارد. قبل از شروع به تمرین یک وعده غذایی کوچک بخورید. در صورتی که بدون این ورزش را آغاز کنید در طول تمرین قند خونتان پایین افتاده و در اثر آن بدن شما برای تولید هورمون های اشتها تحریک می شود. در نتیجه بعد از پایان تمرین شما احساس گرسنگی خیلی شدید می کنید و به زیاد خوردن رو می آورید. وعده غذایی که شما پیش از ورزش مصرف می کنید باید نزدیک به ۱۰۰ کالری محتوای انرژی داشته باشد. بهتر است که این وعده غذایی از لحاظ کربوهیدارت غنی باشد و ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از شروع جلسه تمرینی مصرف شود.

با به كار گرفتن این چهار راه حل ساده می توانید امیدوار باشید كه به نسبت مناسبی چربی های بدن خود را كاهش داده و گامی دیگر در جهت بهره مندی از یك زندگی سالم و البته طول عمر پیش روید.

خبرگزارى ايسنا

پیمایش به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش