غذاهایی که به تقویت حافظه کمک می‌کنند

اگر احساس می‌­کنید که این روز‌ها بیشتر دچار فراموشی می‌­شوید، ممکن است دلیل آن کمبود خواب، مسائل ژنتیکی، سطح فعالیّت بدنی، سبک زندگی یا عوامل محیطی باشد. با این حال، جای هیچ شکّی نیست که رژیم غذایی، نقشی اساسی را در سلامت مغز ایفا می‌­کند.

بهترین فهرست غذایی برای تقویت حافظه و عملکرد مغزی، جریان خون به سمت مغز را بهبود می‌­بخشد. شما غذا می‌­خورید تا از قلب خود محافظت کرده و آن را تقویت کنید. مطالعه­ای که به تازگی در رابطه با رژیم­های غذایی صورت گرفته است، از پیری مغز جلوگیری کرده و عملکرد‌شناختی، حافظه و هوشیاری را افزایش می‌­دهد.

با مصرف این مواد غذایی، مغز خود را تقویت کنید.

سبزیجات خود را بخورید

شما نباید این پیام را فراموش کنید. مصرف کافی سبزیجاتی چون کلم بروکلی، کلم پیچ و سبزیجات سبز رنگ، به تقویت حافظه کمک می‌­کند. سعی کنید سالاد کلم بخورید و از خوردن آن لذّت ببرید. کلم بروکلی را نیز تفت داده و در کنار ناهار یا شام نوش جان کنید.

با گیلاس و انواع توت­‌ها دوست باشید

انواع توت­‌ها به خصوص نوع تیره آن‌ها چون تمشک، زغال اخته و گیلاس- منبع غنی فلاونوئید‌ها هستند که به تقویت حافظه کمک می‌­کنند. برای میان وعده، مصرف توت­های تازه را فراموش نکنید.

به اندازه کافی اسیدهای چرب اُمگا-۳ مصرف کنید

برای داشتن مغزی سالم، مصرف اسیدهای چرب اُمگا-۳ ضروری می‌­باشد. به خصوص بزرگسالان جوان نباید این ماده مغذی را فراموش کنند. هر چه سطح این اسید بسیار مفید در خون بالا‌تر باشد، کارکرد مغز نیز افزایش یافته و بهتر عمل می‌­کند.

غذاهای دریایی و انواع ماهی­های چرب- ساردین، قزل­آلا و شاه ماهی- منبع غنی اسیدهای چرب اُمگا-۳ هستند. می‌­توانید در هفته، حداقل ۲ بار به جای گوشت قرمز از ماهی استفاده کنید. برای حفظ عطر و طعم ماهی، آن را کباب کرده یا بخارپَز کنید. می‌­توانید ماهی قزل­آلا را با سالاد کلم قرمز نوش جان کنید. روغن ماهی نیز حاوی اسیدهای چرب اُمگا-۳ می‌­باشد.

مصرف گردو را فراموش نکنید

گردو، تاثیر فوق­العاده­ای بر سلامت قلب دارد. گردو به تقویت حافظه هم کمک می‌­کند. می‌­توانید به عنوان میان وعده یا همراه با سالاد خود گردو بخورید. در کنار سبزیجات هم  می‌­توانید از گردو استفاده کنید تا پروتئین بیشتری را جذب بدن خود کنید.

این مواد غذایی تنها برای مغز مفید نیستند، بلکه بقیه قسمت­های مختلف بدن چون قلب را نیز تقویت   می‌­کنند. در حالیکه هیچ تضمینی وجود ندارد این مواد مغذی به شما کمک کنند که کلید ماشین را کجا گذاشته­اید، امّا کمک می‌­کنند تا عمری را با سلامت سپری کنید.

شاید این مطالب را هم بپسندید