برنامه غذایی برای افراد چاق

امروزه تنها راه کاهش وزن، داشتن رژیم‌های سخت و نفسگیر نیست. بلکه یک برنامه غذایی برای افراد چاق که با عادات غذایی فرد هماهنگ باشد، جایگزین بسیار مناسب‌تری به نظر می‌رسد. شما با ایجاد تغییرات کوچک و جزئی، به نتایج بزرگ و دلخواه می‌رسید. یکی از این تغییرات، مقابله با هوس‌هاست که در این مقاله درباره روش‌های مدیریت آن‌ها به گفتگو می‌پردازیم. 

 

5 روش جدید برای از بین بردن هوس

غرق شدن در هوس‌های غذایی در ‌‌نهایت منجر به ایجاد یک مشکل دوگانه در رژیم می‌شود: یک پاکت چیپس یا جعبه‌ شکلات، تلاش‌های شما را خنثی می‌کند. از طرفی احساس گناه شما را به خوردن چیپس و شکلات‌های بیشتری ترغیب می‌کند.در یک برنامه غذایی برای افراد چاق و برای پیشگیری از این چرخه معیوب، توصیه‌های این پژوهش را امتحان کنید.

 

برنامه غذایی برای افراد چاق

نکته اول: روز خود را با جودوسر آغاز کنید

دو مطالعه جدید استدلال محکمی را برای مصرف جودوسر در صبحانه ارائه می‌دهند. محققان دانشگاه لاند در سوئد دریافته‌اند که چربی‌های سالم موجود در جودوسر، تولید هورمون‌های سیری را تسریع می‌کنند. این فرآیند بیشتر از 7 ساعت، هوس‌های غذایی را مدیریت می‌کند و برنامه غذایی مناسبی برای افراد چاق است. این محققان از نوع خاصی از روغن جودوسر در مطالعه خود استفاده کرده‌اند و به طور همزمان متخصصین تغذیه نیز موافق‌اند که شروع روز با یک کاسه جودوسر می‌تواند‌‌ همان اثر را داشته باشد. مطالعه جدید دیگری هم در مجله سالانه تغذیه و متابولیسم منتشر شده است. این مقاله نشان می‌دهد مصرف جودوسر در صبحانه، در مقایسه با حذف صبحانه یا مصرف کورن‌فلکس، باعث کاهش 31 درصدی کالری دریافتی در ناهار می‌شود.

 

برنامه غذایی برای افراد چاق

نکته دوم: از خرید و نگهداری خوراکی‌‌های محرک هوس بپرهیزید

نمی‌توانید در برابر بوی شیرینی در حال پخت مقاومت کنید؟ در حالی که تصمیم دارید شام آماده کنید، ناگهان هوس می‌کنید هله هوله‌ها را از کمد دربیاورید و بخورید؟ طبق نتایج پژوهش‌های دانشگاه مک‌گیل، موثرترین برنامه غذایی برای افراد چاق، تکنیک‌های مبتنی بر ذهن‌آگاهی و شکستن عادات همیشگی شماست. مثلا می‌توانید خلاف جهت قنادی قدم بزنید. همچنین برای آماده کردن شام و ناهار برنامه‌ریزی قبلی داشته باشید، شما از قبل از موجودی کابینت‌ها و یخچال خود خبر دارید.

 

برنامه غذایی برای افراد چاق

نکته سوم: بازی‌های کامپیوتری انجام دهید

در یک مطالعه جدید که در نشریه اشتها منتشر شده است، محققان از گروهی از شرکت کنندگان خواستند که تلاش کنند با هوس‌های غذایی از طریق بازی‌های کامپیوتری تتریس مقابله کنند؛ از گروه دیگر با‌‌ همان هوس‌های غذایی گفته شد که منتظر لود شدن بازی بمانند (که هیچوقت نشد). گروهی که واقعا بازی کرده بودندبه صورت معناداری هوس‌های کمتر و تصویرهای هوس برانگیز مبهم تری نسبت به گروهی داشتند که نشسته بودند و سماق می‌مکیدند. چطوری؟ یک بازی سرعتی آب نبات له، صحبت با دوستان، یا هر فعالیت تفریحی می‌تواند فکر شما را از غذا منحرف کند.

۴) برای ۳۰ ثانیه به سر خود ضربه بزنید

بله، این یکی عجیب است؛ محققان در مرکز تحقیقات چاقی دریافته‌اند که ضربه زدن به قسمت جلویی سرتان با انگشت، واقعا‌‌ همان قسمتی از مغز را که ایجاد کننده هوس غذایی است مشغول می‌کند. ضربه زدن به ناحیه هوس، شما را از… منحرف می‌کند.

۵) درباره نتایج تسلیم شدن دربرابر هوس فکر کنید

آنچه که مادران پیر گفته‌اند «یکبار برلب، برای همیشه برلب». محققانی از دانشگاه براون از طریق اسکن‌ام آر آی فعالیت مغزی افرادی که به دنبال غذا هستند را بررسی کرده‌اند. بهترین راه برای شکستن این ثبات این است که منفی بودن آن را درک کنید، نتایج طولانی مدت خوردن غذا. تمرکز بر مناطق روشن مغز که مربوط به اراده است.

اسکرول به بالا
مشترک گاهنامه سیبیتا شو
ایمیلت را وارد کن و دکمه اشتراک را بزن
خواندنی‌ها، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های جذاب سیبیتایی
ثبت نامت انجام شد
منتظر شماره‌های بعدی گاهنامه سیبیتا باش